Opony zimowe są przeznaczone do trzymania się drogi w niskich temperaturach oraz na śniegu i lodzie. Nie są przeznaczone na ciepłą pogodę, gdzie zużyją się szybciej niż opony letnie.
Opony zimowe mają twardszą mieszankę gumową, która zapewnia lepszą trakcję niż opony letnie w niskich temperaturach. Bieżnik ma więcej pustych przestrzeni (małych przestrzeni powietrznych), co pozwala na odprowadzanie wody z powierzchni opony, aby nie zamarzała i zapewniała lepszą przyczepność w śliskich warunkach, takich jak śnieg czy lód.
Opony letnie
Kupując nowe opony, należy zwrócić uwagę na oznaczenia M+S (mud and snow) na bocznej ścianie opony. Wskazują one, czy dana opona nadaje się do jazdy w zimowych warunkach pogodowych. Jeśli opona ma indeks M+S, oznacza to, że została zaprojektowana tak, aby z równą łatwością radzić sobie na suchych, mokrych i zaśnieżonych nawierzchniach – niezależnie od tego, jakim pojazdem jeździsz i jak często musisz używać samochodu w zimowych warunkach pogodowych.
Jeśli Twój samochód jeździ tylko latem (lub jeśli mieszkasz w jednym z tych szczęśliwych stanów, w których nie ma potrzeby stosowania opon śniegowych), to opony letnie powinny być dla Ciebie idealne. Jeśli jednak Twój samochód regularnie jeździ po mokrej lub zaśnieżonej nawierzchni przez cały rok, rozważ zainwestowanie w zestaw opon całorocznych.
Opony letnie zostały zaprojektowane specjalnie do jazdy w gorącym klimacie; nie sprawdzają się one dobrze, gdy temperatura spada poniżej 60 stopni Fahrenheita, ponieważ brakuje im głębokości bieżnika i mieszanki gumowej, która pomaga utrzymać trakcję na śliskich nawierzchniach – obie te rzeczy są niezbędne podczas jazdy przez błotniste kałuże w deszczowe dni!