Prawo jazdy. Ile trzeba mieć lat?

Prawo jazdy. Ile trzeba mieć lat?

W Australii możesz ubiegać się o pozwolenie dla ucznia w wieku 16 lat i otrzymać tymczasowe prawo jazdy w wieku 17 lat. Po ukończeniu 18 lat można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy i otrzymać pełne prawo jazdy.

Z kolei w USA istnieją trzy różne etapy uzyskiwania prawa jazdy:

  • GDL (graduate driver licensing) – podczas gdy nadal uczysz się jeździć z osobą dorosłą, która posiada własne pełne prawo jazdy od co najmniej dwóch lat;
  • Intermediate – kiedy nauczyłeś się wszystkich podstaw w GDL, ale nie jesteś jeszcze gotowy na samodzielne życie za kółkiem; oraz
  • Pełne – możliwość prowadzenia pojazdu bez ograniczeń, takich jak konieczność jazdy z osobą dorosłą lub ograniczenia czasowe lub lokalizacyjne.

Prawo jazdy poniżej 18 roku życia

Jeśli masz mniej niż 18 lat, obowiązują inne zasady dotyczące prawa jazdy. Jeśli masz 17 lat i właśnie zdałeś egzamin na prawo jazdy, to możesz prowadzić każdy samochód lub motocykl o pojemności do 135 cm3 z tymczasowym prawem jazdy. Nie wolno przewozić pasażerów ani jeździć po autostradach przez co najmniej dwa lata po zdaniu egzaminu praktycznego.

Jeśli masz mniej niż 17 lat i chcesz uzyskać pełne prawo jazdy (będziesz potrzebował zarówno tablicy L), wtedy istnieją pewne ograniczenia; obejmują one:

  • Nie więcej niż trzech pasażerów w samochodzie (nie licząc członków najbliższej rodziny)
  • godzina policyjna 11pm od piątku wieczorem do soboty rano